Začetki in razvoj knjižnice v Šmarju pri Jelšah

16. decembra 1883 so se v Šmarju zbrali ustanovitelji »Narodne čitalnice« in na ustanovnem zboru ustanovili to izjemno pomembno kulturno ustanovo. Predsednik je postal gospod Franc Skaza, tajnik Anton Aškerc in knjižničar Stanko Flis – učitelj. Čitalnica je dobila svoje prostore v nekdanji šmarski hranilnici in posojilnici, ki je stala na mestu današnje banke. V prostorih čitalnice so poleg izposoje knjig in časopisov prirejali tudi kulturne večere, igrokaze in veselice.

Do kdaj je imela knjižnica prostore v nekdanji hranilnici, ni znano, je pa znano, da je imela pred drugo svetovno vojno svoje prostore v stari kaplaniji, ki je stala ob današnji stavbi obrtne zbornice in je bila leta 1962 zaradi širitve ceste porušena. Med 2. svetovno vojno so Nemci večino knjig iz šmarske knjižnice sežgali, ostalo jih je le nekaj, ki pa so bile po vojni prvi fond knjižnice, ki je nastala leta 1948 v okviru takratnega Kulturno-prosvetnega društva Anton Aškerc Šmarje pri Jelšah. Prostore je dobila v stavbi Kina Šmarje (današnji Anatel), za knjižničarko pa je bila imenovana učiteljica gospa Ana Pavlič. Knjižnica je imela dokaj skromen fond, saj je leta 1974 le-ta štel okoli 2500 izvodov.

Tega leta je takratna občinska kulturna skupnost zaposlila prvega strokovnega knjižničarja, gospoda Jožeta Čakša, z namenom, da uredi vse knjižnice na območju takratne občine in s tem seveda tudi knjižnico v Šmarju pri Jelšah. Knjižnica je dobila naziv Občinska matična knjižnica Šmarje pri Jelšah.

S 1. januarjem 1977 je Občinska matična knjižnica Šmarje pri Jelšah postala enota Delavske univerze v Rogaški Slatini z enotami v Rogaški Slatini, Rogatcu, Bistrici ob Sotli, Kozjem in Lesičnem ter v začetku 80. let tudi v Podčetrtku.

Do leta 2003 je knjižnica delovala v okviru Delavske, pozneje Ljudske univerze, nato pa se je tega leta dejavnost knjižničarstva izločila iz Ljudske univerze in na območju upravne enote Šmarje pri Jelšah sta nastala dva samostojna zavoda za knjižničarstvo, in sicer Knjižnica Rogaška Slatina s podružnico Rogatec in Knjižnica Šmarje pri Jelšah s podružnicami v Podčetrtku, Kozjem, Bistrica ob Sotli in Lesičnem.

Knjižnica v Šmarju pri Jelšah se je leta 1979 iz prostora pri kinodvorani preselila v nov kulturni dom in s tem pridobila lepe in sodobne prostore. Ker pa je z leti knjižnični fond naraščal, je bilo treba knjižnico razširiti. Tako je bil leta 2001 zgrajen prizidek pri knjižnici, v letu 2014 pa se je knjižnica razširila še v izpraznjene prostore radia Štajerski val.

Z razširitvijo je knjižnica pridobila skupno 153 m2 dodatnih prostorov, in sicer prostor za izposojo v velikosti 108 m2 in 23 m2 veliko e-učilnico.

Vrednost investicije je znašala 154.000 eurov.

V letu 2015 bo občina izvedla še projekt energetske sanacije knjižnice v sklopu kulturnega doma. Predvidena je menjava stavbnega pohištva, toplotna izolacija fasade in stropov v skupni vrednosti 172.000 eurov (od tega 118.000 eurov iz kohezijskih sredstev).

Ustanoviteljica Knjižnice Šmarje pri Jelšah je Občina Šmarje pri Jelšah, ki je tudi glavni financer knjižnične dejavnosti. Knjižnica pogodbeno opravlja knjižničarsko dejavnost za občine Podčetrtek, Kozje, Lesično in Bistrica ob Sotli, kjer so organizirana izposojevališča. V okviru knjižnice deluje enota Kulturni dom Šmarje pri Jelšah, tako da se knjižničarska in ostale kulturne dejavnosti v kulturnem domu, kjer ima knjižnica svoj sedež, močno prepletajo. Tako je knjižnica s kulturnim domom pravo kulturno središče za širše območje Obsotelja in Kozjanskega.

 

 

 

 

 

Koledar prireditev

Februar 2022

Izdelava Siel.si

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Knjižnica Šmarje pri Jelšah