Študijski krožki

ŠTUDIJSKI KROŽKI

Ste se kdaj želeli naučiti nečesa novega ali podeliti svoje znanje, izkušnje in mišljenje z drugimi? Sodelovati v skupini, kjer so vsi, enakopravni, enakovredni ter upoštevani in kjer se razvijajo sproščeni in prijateljski odnosi?

Vse to in še več lahko najdete v ŠTUDIJSKIH KROŽKIH (ŠK).

Od leta 2008 tudi v naši knjižnici; na Svetovni dan knjige – 23. aprila 2008, ki je namenjen promociji knjige in branja, je pričel z delovanjem prvi bralni študijski krožek.

ŠTUDIJSKI KROŽEK je brezplačna splošnoizobraževalna oblika prostovoljnega učenja odraslih, ki poteka nehierarhično in se zaključi z akcijo. Skupino tvori 5–12 ljudi, ki se vsaj petkrat srečajo, da bi se načrtno učili vsaj 25 ur. Običajno je srečanj več kot deset, povprečno število ur pa presega 35, porazdeljenih na več kot tri in pol meseca. Odnosi v krožku so enakopravni, sproščeni in prijateljski. Delo je ustvarjalno, sodelovalno in načrtovano. Pričneta in ženeta ga potreba in zanimanje posameznika, ki se po svojih močeh in volji dejavno vključuje v učenje in delo krožka. Krožek vodi za vodenje posebej usposobljen mentor. Tako učenje je zahtevno, vendar daje udejstvovanju posameznika svobodo in smisel. Udeleženci krožka sami določajo, kaj se bodo učili, kje in kako, sami načrtujejo način dela v njem in se učijo toliko časa in tako poglobljeno, kakor si sami želijo. Z demokratično menjavo znanja, spretnosti in izkušenj spodbujajo svojo intelektualno rast, vzpostavljajo in krepijo vezi med ljudmi in pomembno pripomorejo tudi k bolj kakovostnemu življenju v svojem okolju. Ob zaključku krožka osvojene novosti predstavijo v obliki predavanj, razstav, ekskurzij, literarnih večerov, izdaje brošur in celo rednih glasil, pripravijo gledališke in druge vrste predstav, s čimer odrazijo vsebino krožka in ustvarjalnost udeležencev ter prispevajo k razvoju svojega kraja. Razpršeni po vsej Sloveniji, trajajoči nekaj mesecev in polni ustvarjalnega naboja so drugačni od ustaljene predstave o učenju. Morda so prav zato privlačni in tudi zares lepi – je navedeno na spletni strani Andragoškega centra Slovenije, ki bdi nad izvajanjem ŠK.

V naši knjižnici izvajamo splošne in bralne študijske krožke.
Bralni študijski krožki – Beremo z Manco Košir, katerih idejni in duhovni vodja je dr. Manca Košir, imajo posebno vlogo in poslanstvo: vabijo k branju in izmenjavi bralskih izkušenj, ter širijo bralno kulturo in spodbujajo ohranitev ter razvoj nacionalne identitete.
Razpršeni so po vsej Sloveniji. Odgovor na vprašanje, zakaj se vključiti v bralni krožek, pa najbolje poda izjava ene od članic: » Življenje s knjigo je dragocen dar. Nekaterim je položen v zibko. Nekaterim je podarjen v šoli. Komu ga je mogoče podariti s prijateljstvom in ljubeznijo. Ne morem si predstavljati življenja brez knjige. Ob njej nisem nikoli sama, z njo in zaradi nje pa najdem tudi stik z ljudmi. V bralnem krožku na primer.«

V naši knjižnici vsako leto izvedemo vsako leto vsaj šest študijskih krožkov. Vodijo jih štiri usposobljene mentorice, izvajamo jih v Šmarju pri Jelšah in tudi v enotah knjižnice.

Delovanje ŠK sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

 

ANDRAGOŠKI CENTER SLOVENIJE 

 


 

 

 

 

 

Koledar prireditev

December 2021

Izdelava Siel.si

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Knjižnica Šmarje pri Jelšah