Gostja: Marjeta Novak -Samosočutje, ljubeči objem v najtežjih situacijah
Sreda, 30. januar 2019, ob 18:00
Utrinki
Ko nas zunanji svet spravi s tira in se znajdemo v čustveno intenzivni situaciji, polni besa, razočaranja, obupa, imamo na voljo kratek trenutek odločitve, kako se odzvati. Protinapad? Umik? Zavedanje in izražanje tega, kar nam je v danem trenutku pomembno, porojeno iz globljega stika s seboj?
Globalno uveljavljeni pristop nenasilne komunikacije nam poda
1) protokol, kako v burnem trenutku najti osrediščenost in konstruktivno naravnanost ter 2) kako negovati sočutni notranji dialog s samim seboj 24 ur na dan ter s tem krepiti ljubezen do sebe, ki je podlaga za kakovosten stik s soljudmi.
-----
Komunikologinja mag. Marjeta Novak je mama, raziskovalka življenja, voditeljica strateških dialogov ter delavnic nenasilne (sočutne) komunikacije. Doma je iz Šmarja pri Jelšah od študija dalje pa živi v Ljubljani.
V dinamičnem predavanju bo izhajala iz globalno uveljavljenega pristopa nenasilne komunikacije, kot ga je razvil dr Marshall Rosenberg (Marjetin neposredni učitelj). Je tudi soavtorica knjige Starši nove generacije, ki temelji na vzpostavljanju spoštljivega dialoga z otroki (po načelih nenasilne komunikacije in drugih pristopov opolnomočenja posameznikov in skupnosti). Več: www.humus.si
V sodelovanju s članicami Mladinskega kulturnega kluba Netek bomo na vseh psiholoških večerih in predavanjih p. Karla Gržana poskrbeli za varstvo otrok v času predavanja. Otroci bodo poslušali zgodbe, ustvarjali in se igrali v knjižnici.
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Kaj so piškotki?
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
2. Izkustveni piškotki
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
3. Funkcionalni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
4. Oglasni ali ciljani piškotki
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Nadzor piškotkov
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.