Leta 1949 je Krajevni ljudski odbor Šmarje pri Jelšah, katerega predsednik je bil Avgust Anderluh, ustanovil podjetje Kino Šmarje pri Jelšah. Za upravnika je bil imenovan Ivan Grobin starejši. Kino je dobil svoje prostore v dvorani Katoliškega doma v Šmarju, ki je bil zgrajen leta 1925. V tej dvorani je bil do začetka delovanja kina urejen gledališki oder, kasneje pa je bilo v dvorano nameščeno filmsko platno, nabavljeni so bili projektorji in druga oprema. Od takrat dalje je ta
objekt dobil nov naziv – Kino Šmarje pri Jelšah. Stavba, ki stoji še danes (v njem je podjetje Anatel), je za potrebe kina služila vse do konca leta 1978, ko se je ta preselil v takrat zgrajeni kulturni dom.
Podjetje Kino Šmarje pri Jelšah je delovalo dobrih deset let. Ves ta čas ga je vodil Ivan Grobin starejši. Kinooperater je bil Ivan Novak s Sv. Roka, ki je to delo opravljal do sredine 60. let. Pri delu je pomagal tudi Mirko Peperko z Belega kot pomočnik operaterja in biljeter. S prodajo vstopnic se je na začetku delovanja ukvarjala Terezija Grobin, ki je to delo izvajala skoraj štirideset let. Občasno je bila tudi biljeterka, hkrati pa je skrbela za urejenost stare kinodvorane.
Leta 1959 je bilo podjetje Kino Šmarje pri Jelšah ukinjeno. Dejavnost je prešla pod Kulturno društvo Anton Aškerc in je delovala kot samostojna sekcija. Vodja le-te je bil Ivan Pavlič, blagajničarka Marica Gojtan, predsednik društva pa je bil Avgust Anderluh. Po letu 1965 je začel filme predvajati mladi operater Vanč Grobin, v drugi polovici sedemdesetih let pa se mu je pridružil Milan Černezel. To delo sta opravljala do lanskega leta.
Leta 1975 je začel filme za šmarski kino izbirati veliki poznavalec filmov in glasbe Caci Cerjak. Zato je februarja 1978 prešla dejavnost kina pod Radio Šmarje pri Jelšah kot posvetna dejavnost. V tem času je kino preselil svojo dejavnost v nov kulturni dom, ki je bil zgrajen konec leta 1978. Kino je v okviru Radia Šmarje pri Jelšah deloval dobri dve leti. Aprila 1980 je bilo za potrebe delovanja kina in popularizacije filmske dejavnosti ustanovljeno društvo – Kinoklub Šmarje pri Jelšah.
Predsednik društva je postal Caci Cerjak, ki je to delo opravljal do leta 1990, za dve leti ga je nasledila Anka Novak, nato pa je dejavnost kina prešla pod Zvezo kulturnih društev, katere tajnik je bil Tone Kampuš.
V času, ko je vodil kino Caci Cerjak, je bilo v filmski program vnešenih precej novosti. Posebej uspešen je bil četrtkov filmski abonma, v katerega je Caci Cerjak uvrščal najboljše kinotečne filme svetovne produkcije. Izbor le-teh je opravljal z izjemnim poznavanjem filmske umetnosti, zato je bil filmski program četrtkovih večerov zelo kvaliteten. V tem času so v kinu opravljali delo kot prodajalci vstopnic in biljeterji: Jana Gojtan, Terezija Grobin, Bojana Božič, Jože Gojtan in še nekateri
drugi, ki so občasno menjali navedene delavce.
Delovanje kina v okviru Zveze kulturnih organizacij je trajalo deset let. Z letom 2003, ko je Knjižnica Šmarje pri Jelšah postala samostojen zavod in je prevzela tudi upravljanje kulturnega doma in dejavnosti v njem, pa je v pristojnost zavoda prešla tudi dejavnost kina. Od 1992 do 2008 je kino vodil Tone Kampuš, sprva v okviru ZKO, nato pa kot dejavnost Knjižnice Šmarje pri Jelšah.
Z obnovo dvorane v Kulturnem domu Šmarje pri Jelšah leta 2013 je obnovo doživel tudi šmarski kino. Stare kinoprojektorje je zamenjal novi digitalni projektor, na katerem se lahko predvajajo tudi filmi v 3D tehniki. Nabavljeno je bilo tudi novo filmsko platno ter ozvočenje. Tako je spremljanje filmskih predstav v novi obnovljeni dvorani izjemen kulturni užitek. Izbor filmov opravljata Mira Čakš in Borut Bevc, ki skrbi tudi za predvajanje le-teh. Nova tehnologija, prijazen
prostor in aktualen izbor filmov pa v šmarsko dvorano ponovno privablja vse tiste, ki so v zadnjem času v kraju pogrešali dobro organizirano filmsko dejavnost.
Prijazno vabljeni v naš kino.